Áfatanácsadás a nemzetközi ügyletek áfakezelésében

A nemzetközi ügyletekben érintett vállalkozások többsége számára az áfa jelenti a legnagyobb adókockázatot, hiszen a magyar áfakulcs kiemelkedően magas, az áfa rendszere pedig rendkívül bonyolult. Döntő szerepet tölt be a kiszállítások igazolása, a közösségen belüli adómentes termékek értékesítésénél.

Fontos, hogy az értékesített terméknek ki a vevője, a vevő milyen áfaszámra kéri a számlázást, hova kéri a kiszállítást, a kiszámlázott termék egyszerű értékesítés vagy láncértékesítés, esetleg háromszögügylet egyik lánca-e, ki rendelte a fuvarozást, stb. Ráadásul a dokumentálás szintén kiemelt, akár az adómentes kezelést is megbuktató jelentőségű. Azaz hiába ismerjük jól a szabályozást és kezeljük áfaszempontból jól az értékesítést, ha elvérzünk a NAV előtt a kiszállítás igazolásakor.

Változások az EU-n belül a termékértékesítések adómentességének feltételeiben

Az Európai Unión belül 2020. január 1-jén hatályba léptek az úgynevezett gyors intézkedések („Quick fixes”), amelyeknek elsődleges céljuk a közösségen belüli ügyletek kezelésének egységesítése, finomítása. A gyors intézkedések egy része a közösségen belüli termékértékesítések adómentes kezelésének feltételeit érinti. Abban nem történt változás, hogy az adózónak igazolnia kell, hogy megtörtént a termék kiszállítása egy másik tagállamba. Az új jogszabályi környezet viszont a „Hogyan?” kérdésre is megadja a választ: vagyis hogy ebből a szempontból pontosan milyen dokumentumok bírnak bizonyító erővel az adóhatóság előtt. Az elvárások annyiban szigorodtak, hogy ezentúl az érkeztetett fuvarlevél önmagában már nem elegendő bizonyíték a kiszállítás tényének vélelmezéséhez. További adómentességi feltételként a termék vevőjének érvényes közösségi adószámmal is rendelkeznie kell az ügylet teljesítésének időpontjában, ez pedig folyamatos ellenőrzési terhet ró az értékesítőre. Mindezek mellett az összesítő nyilatkozattal szembeni elvárások is szigorodtak.

Ha az adózó a közösségi értékesítési ügyletet hibásan, hiányosan, esetleg egyáltalán nem tünteti fel az összesítő nyilatkozatában, azzal bukhatja az ügylet adómentességét.

A jogszabályváltozás jó alkalom arra, hogy áttekintsük – és szükség esetén átalakítsuk – a nemzetközi ügyletek áfakezelési folyamatait.

Miben segíthet Önnek a Mazars?

  • Feltérképezzük a nemzetközi termékek értékesítési folyamatait, a fuvarozások menetét, és meghatározzuk az ügyletek helyes áfakezelését.
  • Feltárjuk a folyamataiban rejlő esetleges áfakockázatokat, és javaslatot teszünk a kockázatok elkerülésére, a helyes folyamatok kialakítására.
  • Személyre szabott tanácsadást nyújtunk Önnek a megfelelő dokumentálásról annak érdekében, hogy biztosított legyen az ügyletek adómentessége.
  • Támogatást biztosítunk társaságának a partnerekkel történő egyeztetésekben, hiszen a vevők tájékoztatása és közreműködése elengedhetetlen a kiszállítások megfelelő dokumentálásában.
  • Hosszú távon fenntartható megoldásokra teszünk javaslatokat, amelyek üzleti folyamatokba történő beépítésével elkerülheti az esetleges adóhatósági szankciókat a közösségi értékesítések kapcsán.

Kinek ajánljuk szolgáltatásainkat?

  • Annak, aki jelentős volumenben értékesít a közösség más tagállamaiba
  • Annak, aki bizonytalan abban, hogy a különféle konstrukciókban megfelelő-e az ügyletek áfakezelése
  • Annak, aki problémákkal szembesül az aláírt fuvarlevél visszagyűjtésekor
  • Akinek okozott már fejfájást a megfelelő bizonylatok bemutatása a NAV-ellenőrzések során
  • Annak, akit a NAV már szankcionált is a megfelelő dokumentáció hiánya miatt
  • Annak, akinél előfordult már korábban is, hogy néhány ügylet kimaradt az A60-as összesítő nyilatkozatából

Amennyiben kérdése van, kérjük, keresse tanácsadó kollégáinkat.

Kapcsolódó anyag

Áfatanácsadás a nemzetközi ügyletek áfakezelésében