Szakképesítés nélküli dolgozók utáni adókedvezmény

A fizetendő szociális hozzájárulási adót csökkenteni lehet, ha a vállalkozás FEOR 9-es munkakörben foglalkoztat dolgozót.

Az a vállalkozás, amelyik úgynevezett, szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztat munkavállalót, jogosult igénybe venni adókedvezményt, és csökkenteni a fizetendő szociális hozzájárulási adó összegét. Azok az egyszerűbb  munkák felelnek meg ennek, amelyeket a Központi Statisztikai Hivatal a FEOR 9-es főcsoportba sorol. Tipikusan ilyen a gyorséttermi eladó, az egyszerűbb feladatokat igénylő gyári munka, és általában a takarítás. Ez a lista azonban korántsem teljes! Számos más munkakör is megfelelhet, célszerű tehát alaposan  átvizsgálni a dolgozói állományt, hogy a vállalkozás kik után jogosult a kedvezményre.

Mekkora kedvezménnyel lehet számolni? Az adókedvezmény összege függ a mindenkori minimálbértől, és az arra jutó szociális hozzájárulási adó maximum felével csökkenthető az adókötelezettség. Fontos viszont, hogy a kedvezmény minden
egyes, szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott dolgozó után jár. Tehát minél több az ilyen munkavállaló, annál nagyobb az adókedvezmény.

Például egy vállalkozás, amely 20 szakképzetlen munkavállalót alkalmaz, 2021-ben egy hónapra pontosan 259 470 forint adókedvezményt vehet igénybe. Ez éves szinten már több mint 3 millió forint megtakarítást jelent. Az adókedvezményt akár visszamenőlegesen is érvényesíthetjük! Ha a példánál maradunk, a kedvezményt a maximális időtartamban, a korábbi 5 évre is érvényesítve már 18 millió forintnál járunk.

Kiknek ajánljuk az adókedvezmény vizsgálatát?

  • Azoknak a gyártó cégeknek, ahol a termelésben szakképzetlen munkások is részt vesznek, és az egyszerűbb feladatokat ok látják el. Nem kezelik, mindössze kiszolgálják, „etetik” a gépeket.
  • Jó eséllyel indulnak azok is, akiknél a csomagolást kézzel – bonyolult gépek segítsége nélkül – végzik a dolgozók.
  • De akár az egyszerűbb irodai munkákat is érdemes megvizsgálni, ugyanis a kézbesítő után szintén jár a kedvezmény!

Miben tudunk segíteni?

  • Felmérjük a vállalkozás valamennyi munkakörét, hogy van-e köztük olyan, amely megfelelhet az adókedvezmény követelményeinek. Megbecsüljük a kedvezmény lehetséges összegét is.
  • A következő lépés, hogy részletesen megvizsgáljuk a kijelölt munkaköröket. Ehhez telefonos vagy akár helyszíni interjúk keretében egyeztetünk az érintett területek képviselőivel is. A kapott információk alapján előzetes szakvéleményt készítünk arról, hogy a KSH foglalkozásbesorolási útmutatója alapján az adott munkakör a FEOR 9-es főcsoportba tartozik-e, és érvényesíteni lehet-e arra az adókedvezményt.
  • Igény esetén közreműködünk hivatalos állásfoglalás kérésében a KSH-tól a munkakör minősítésére, ezzel kiküszöbölve valamennyi kockázatot.
  • Ha a vállalkozás az adókedvezmény érvényesítése mellett dönt, segítünk a bevallások benyújtásában, visszamenőleges érvényesítés esetén azok önellenőrzésében is.
  • Jogászaink szívesen segítenek áttekinteni a munkaköri leírásokat, és szükség esetén pontosítják azokat.

Amennyiben kérdése van, kérjük, keresse tanácsadó kollégáinkat.

Kapcsolódó anyag

Szakképesítés nélkül dolgozók utáni adókedvezmény