Mazars Közép- és Kelet- Európai Adókalauz 2023

A Mazars budapesti irodája immár tizenegyedik alkalommal jelentette meg a közép-és kelet-európai régió 25 országára kiterjedő, a 2023-as év legfontosabb adózási kondícióit ismertető kiadványát.

Az elmúlt évtizedben folyamatosan bővült a részt vevő országok listája; a kiadvány 2013-ban 15 országgal indult, az idei kiadás pedig 25 állam adatait tartalmazza, a CEE-régió mellett most első alkalommal kitekintve a közép-ázsiai országokra (Kazahsztán, Kirgizisztán és Üzbegisztán) is.

A visegrádi négyek mellett a délkelet-európai államok, Németország, Ausztria, Moldova, Ukrajna és a balti államok aktuális adópolitikáját elemző kiadvány hangsúlyosan foglalkozik az egyes országok adórendszerét jellemző változásokkal és trendekkel.

A kiadvány fókuszában a foglalkoztatást terhelő és a forgalmi típusú adókon kívül a társasági nyereségadózás részletei és a transzferárazás áll. A hazai üzleti hangulatot a kiugróan magas infláció és az extraprofitadó mellett az is befolyásolja, hogy költségesebbé és nehezebbé válik a gazdasági együttműködés az USA-val, mert az felmondta a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt. A hosszas viták után elfogadott 15 százalékos globális társasági minimumadót már 2024-től alkalmazni kell.

Főbb megállapítások:

  • A foglalkoztatást terhelő közterhek csökkenésének trendje befejeződni látszik
  • Az év végéig kell beépíteni a globális minimumadót a nemzeti jogrendszerekbe
  • Az Egyesült Államok felmondta a Magyarországgal kötött adóegyezményt

Bízunk benne, hogy idén is hasznosnak és találják a tanulmányt, amelyben feltüntettük a vizsgált országok szakértőinek elérhetőségeit is. 

Kiadványunk angol nyelvű, amely az alábbi linkre kattintva érhető el:

Látogasson el a 2023. évi Adókalauz interaktív weboldalára:

Mazars Közép- és Kelet- Európai Adókalauz 2023

Kapcsolódó anyagok

Mazars CEE tax guide 2023
Mazars CEE tax guide 2023 sajtóközlemény